Ryn

Autor: Jeziorak, 24 Kwiecień, 2012, Brak komentarzy

Ryn

Ryn to niewielkie, malownicze miasteczko położone pomiędzy dwoma jeziorami- Ryńskim i Ołów. Ze względu właśnie na to położenie, niezwykle atrakcyjne, jest jedną z bardziej znanych miejscowości mazurskich. Cenią go sobie zwłaszcza osoby uwielbiające aktywnie wypoczywać. Ryn oprócz wspaniałych warunków przyrodniczych oferuje także ciekawe zabytki, a bogata baza noclegowa zapewnia wygodne i różnorodne zakwaterowanie.

Miasto leży na dawnym obszarze plemiennym Galindów i najprawdopodobniej już w okresie przedchrześcijańskim istniało tu obronne grodzisko. Początki osady sięgają 1377 roku, kiedy to rozpoczęła się budowa zamku krzyżackiego przez wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode. Służyć miał on obronie wschodnich kresów państwa krzyżackiego. Początkowo miała to być siedziba prokuratora krzyżackiego, ale ostatecznie podjęto decyzję o ulokowaniu tu siedziby samego komtura. Wokół zamku szybko rozwinęła się osada. Funkcjonował tu krzyżacki urząd rybacki, hodowano tu konie, posiadano własny młyn, a na początku XV wieku także hutę żelaza.
Po likwidacji Zakonu Krzyżackiego Ryn stał się siedzibą książęcego starosty. Pod koniec XVII wieku miasteczko zostało splądrowane przez Tatarów, a wybuch zarazy na początku XVIII wieku zdziesiątkował ludność. Miasto bardzo szybko podniosło się z tych nieszczęść i niezwykle prężnie się rozwijało.

Podczas II wojny światowej zamek funkcjonował jako więzienie. Przez wszystkie lata wojny Ryn został zniszczony zaledwie w 30%. Zaledwie- w porównaniu z innymi pruskimi miastami, które przez Armię Czerwoną były niemalże równane z ziemią.

Największym i najcenniejszym zabytkiem Rynu jest właśnie ów zamek. Budowla ta od XIV wieku była licznie przebudowywana, zmieniała często właścicieli, a w połowie XIX wieku spłonęła. Jej obecny wygląd został nadany podczas jego odbudowy. Obecnie, będąc w rękach prywatnego właściciela, ryński zamek doczekał się gruntownego remontu. Działa w nim hotel.

Wśród innych obiektów zabytkowych warto zwrócić uwagę na wiatrak holenderski z 1873 roku oraz kaplicę ewangelicką z pierwszej połowy XIX wieku. Zachowało się także sporo XIX-sto i XX-sto wiecznych kamieniczek na ryńskim rynku.

W Rynie znajduje się także Muzeum Regionalne, które prezentuje bogate zbiory opowiadające historię regionu, takie jak przedmioty codziennego użytku, zabytki archeologii czy militaria.

Czytaj dalej
PoprzedniSzczytno

{Komentowanie wyłączone}